Sveti mjesec – Ishrana tokom ramazana

Nastupio je ramazan, mjesec u kojem muslimani poste od zore do zalaska sunca.

Vjernici u BiH će ove godine postiti između 15 i 16 sati te je zbog toga izuzetno važno pravilno se hraniti.

Nutricionista Tarik Zolotić savjetuje šta je najbolje jesti za sehur (obrok koji je priprema za post) i iftar (glavni obrok kojim se post završava).

Istaknuo je da je ishrana tokom ramazana veoma bitna, jer se posti prilično dugo.

Kao i za doručak, tako i za sehur vrijedi isto pravilo. Trebamo konzumirati namirnice koje imaju veliki nivo sitosti i koje će nas dugo držati sitim – kaže nam Zolotić. Dodaje da su to namirnice koje se dugo vare u probavnom traktu, od šest do 12 sati.

To su meso, jaja, mliječni proizvodi, koji se dugo zadržavaju u probavnom traktu. Osim tih namirinica, tu svakako spadaju i grašak, grah, mahunarke, koji imaju veliki indeks sitosti. Za sehur možemo jesti i orašaste plodove koji sadrže dosta masti, nutritivno su bogati, a imaju i dobar indeks sitosti – kaže naš sagovornik.

Ističe da je najbitnija, s obzirom na to da ramazan dolazi u toplije vrijeme, konzumacija što više vode.

Moramo shvatiti da je našem organizmu voda najpotrebnija. Kada je hrana u pitanju, tu ne moramo brinuti, jer svi imamo zalihe potkožnog masnog tkiva koje naše tijelo u procesu posta koristi kao energiju, ali vode nemamo mnogo i većinom je svi nedovoljno unosimo – napominje Zolotić.

Zolotić je posebno razdvojio vodu od sokova, jer, kako tvrdi, sokovi su otežavajuće piće, koje nema efekt kao voda.

Sokovi više izazivaju dehidriranost tijela i mogu nam aktivirati osjećaj žeđi. Voda je najbolji napitak. Sam Poslanik je govorio da je voda najbolje piće, kako na ovom tako i na onom svijetu – naglašava Zolotić.

Kada je u pitanju iftar, naš sagovornik tvrdi da je, kao obrok, suprotnost od sehura.

Za iftar je najbolje konzumirati hranu koja se brzo vari. To je hrana bogata ugljikohidratima. Tjestenina, riža, povrće, voće, koji se jako brzo vare i podižu šećer, čime okrepljuju naš organizam. Najbolje se omrsiti vodom ili hurmama ili nekim drugim suhim voćem i paziti da se ne pretjeruje s jelom za iftar – zaključuje Zolotić.

Preuzeto sa avaz.ba

Podijeli na: