Trešnja u medicini i kao prirodni lijek

Uvarak od trešnjinih peteljki odavno se koristi kao snažan dijuretik koji pomaže kod problema s pritiskom, viškom vode u organizmu i kod bubrežnih oboljenja.

U narodnoj medicini koriste se skoro svi dijelovi trešnjinog drveta, od smole i kore, preko lista, peteljke, koštice i samog ploda.

Njene glavne karakteristike su snažno antiupalno, diuretsko i antioksidativno djelovanje. Najnovija saznanja moderne nauke otkrila su neke mehanizme delovanja supstanci kao što su elaginska kiselina, koje se u većim količinama nalaze u trešnjama, višnjama, jagodama i malinama. Upravo ta hemijska supstanca se smatra snažnim antioksidansom koji sprečava oštecenje DNK ćelije i time umanjuje mogućnosti oboljevanja od raka.

Trešnja kao prirodni lijek

Protiv bolesti bubrega i mokraćnih organa preporučuje se čaj od peteljki trešanja.
Šaku peteljki trešanja kuvajte u litru vode dva minuta (od trenutka kad voda provri), ostavite da malo odstoji, procjedite i nezaslađeno pijte povremeno u gutljajima tokom dana.

Za uklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti: tri puta na dan jedite po 250 g trešanja.

Protiv bubrežnih kamenaca: kašicicu peteljki trešanja prelijte sa 200 g vode ili mlijeka i kuvajte 1 do 2 minute, ostavite poklopljeno 5 minuta, zatim projcedite i pijte tri puta na dan.

Protiv reume tokom osam dana svakodnevno pijte sok od svježih trešanja tri puta na dan po jednu cašu.

Protiv srčanih smetnji usitnite 25 g koštica trešanja i stavite u 80 g jake rakije da stoji 10 dana na umjerenoj temperaturi, zatim pijte 5 kapljica tinkture dva puta na dan.

Trešnja usporava starenje.

Od davnina se upotrebljavala kao lijek za giht, artritis i hrana za dobar san. Doskora se to smatralo narodnom medicinom, ali su istraživanja potvrdila da je trešnja ljekovita.

Trešnja pripada porodici ruža, a postoji i njena samonikla i divlja sestra, koja se više koristi za pravljenje lijekova. Plinije Stariji piše u svojoj knjizi kako su Rimljani sadili čak osam različitih sorti, iako je to naravno neuporedivo s današnjih preko 900 sorti trešanja.

Ovo voće sadrži celulozu, pa dobro reguliše varenje, a zbog velike količine vode i kalijuma olakšava izbacivanje vode iz organizma, pospješuje rad bubrega, žuči i jetre. Pomaže i u održavanju zdravlja srca i prevenciji raka.

Preuzeto sa nezavisne.com

Podijeli na: