Drvo koje smiruje i liječi – LIPA

Najvažniji za istoriju lipe su staroslovenska plemena. Živjeli su u lipovim šumama i bili su jako vezani za drveća jer su im pružala hranu, vodu, zaštitu. Posebno su cijenili lipu jer im je davala hranu, med i vosak.

Mnogo godina unazad, razne ljekovite biljke su bile jedini lijek na kojeg su se ljudi mogli osloniti. One danas ne mogu zamijeniti suvremene medicinske postupke, ali su još uvijek i više nego korisne.

Lipa, također poznata kao stablo iz roda Tilia, najčešće raste u Evropi i Sjevernoj Americi. Koristi se u narodnoj medicini kao lijek već vijekovma, a posebno u Evropi gdje raste u izobilju. Cvjetovi koji ovih dana svojim mirisom ispunjuju zrak se mogu koristiti za izradu čaja koji liječi tjeskobu i ima umirujuće djelovanje.

U nastavku članka pročitajte čemu sve služi lipa.

Sveto drvo

Lipa ima snažan energetski uticaj na čovjeka: ona pruža mir i toplotu, pomaže u liječenju kardiovaskularnih oboljenja i depresije. Stanite pored lipe, komunicirajte s njom i odmah ćete se osjećati bolje .

Kod Starih Slovena lipa je bila sveto drvo i dovodili su je u vezu s boginjom ljubavi i ljepote – Ladom. Kad lipa cvjeta, u vazduhu struji iznenađujuće suptilna i nježna aroma. U tom periodu cijelo drvo je pokriveno sitnim, mirisnim žutobijelim cvjetićima, čiji buketići liče na krila zmajeva i služe za razmnožavanje – vjetar ih raznosi na veliku udaljenost, a gdje oni padnu – tu će izrasti nova

Prirodna kozmetika

Lipa nije korisna samo u slučaju prehlade, što je svima poznato već se koristi i u kozmetici. Cvijet lipe savršen je za pripremu odvara, losiona i maski za kožu lica i vrata. Za izradu kozmetike koriste se i drugi dijelovi ovog drveta. Tako se oprani listovi ili usitnjeni svježi pupuljci stavljaju na čireve radi ublažavanja bola, dezinfekcije i omekšavanja kože.

Kaša od usitnjenih pupoljaka, kao i sok od listova, u vidu obloga primjenjuju se u slučaju opekotina. Razblažen s vodom (u odnosu 1:20) sok od listova lipe idealan je za umivanje lica budući da poboljšava elastičnost kože.

Napravite losion

U slučaju masne kože i pojačanog znojenja odličan je losion od cvijeta lipe. Šaku mješavine od jednake količine cvijeta lipe, listova žalfije i nane prelijte s četvrt litra votke, ostavite da odstoji dvije sedmice, procijedite i koristite za čišćenje.

Domaće maske

Na kožu blagotvorno djeluju maske od cvjetova lipe. Kašiku usitnjenih cvjetova lipe prelijte s pola šolje vruće vode i kuhajte na srednjoj vatri dok ne dobijete gustu smjesu. U slučaju masne kože ovu masu nanesite na lice toplu, a na suhu kožu – hladnu.

Nakon 15-20 minuta skinite masku, pa lice isprskajte hladnom vodom, Ovakvu masku možete praktikovati dva-tri puta senmično. Kura podrazumijeva 15-20 maski.

Bilo koji tip kože osvježiće sljedeća maska: dvije kašičice kreme za suhu kožu pomiješajte s dvije kašičice odvara od cvijeta lipe (tri-četiri kašike sirovine prelijte s dvije čaše vode pa kuhajte pet do deset minuta). Mješavinu uveče nanesite na lice i vrat i držite 15 minuta.

Dobra je i za oči

Prilikom crvenila kapaka isperite oči procijeđenim čajem: kašičicu-dvije suhih cvjetova lipe prelijte šoljom ključale vode i ostavite da se ohladi. Osim toga, mogu se praviti i oblozi: u topli odvar od cvijeta lipe umočite gazu, iscijedite je i držite na očima tri do pet minuta. Ovim će se ublažiti otečenost kapaka i umor očiju, a bore smanjiti.

Njeguje kosu

Ukoliko želite da kosi date sjaj i elastičnost, 50g cvjetova lipe prelijte litrom prokuhane vode, ostavite da odstoji sat vremena pa procijedite, Dobijenim odvarom isperite kosu nakon pranja. Ova procedura doprinosi i jačanju kose.

Masnu kosu mažite sljedećim losionom: dvije kašike cvijeta lipe prelijte s pola litra prokuhane vode pa kuhajte dva-tri minuta na tihoj vatri, ohladite, procijedite i dodajte kašiku sirćeta ili sok od jednog limuna, kao i četvrtinu čaše rastvora kamfora (ili alkoholne tinkture nevena ili eukaliptusa).

U slučaju akni, bora, grube kože i iritacija – preporučljivo je da lice umivate odvarom od cvjetova lipe, pri čemu se za normalnu i masnu kožu pripremaju odvari u razmjeri dvije kašike sirovime na šolju prokuhane vode, a za suhu kožu manje koncentrovani – jedna kašika cvjetova lipe na šolju prokuhane vode. Za pjege i pigmentne mrlje izuzetno je korisno umivanje čajem od lipe.

Preuzeto sa aura.ba

Podijeli na: