Kajsija je bogata proteinima i ima ljekovito djelovanje

Kajsija ili marelica (lat. Prunus armeniaca) porijeklo vuče iz Kine, gdje je gajena 5.000 godina prije nove ere, i gdje danas ima samoniklih divljih šuma. U Evropu je prenijeta pred početak nove ere, a u Ameriku tek u 18. vijeku.

Od ostalog voća razlikuje se po tome što sadrži znatne količine karotina (provitamina A). Samo 100 grama ploda obezbjeđuje 45 odsto dnevnih potreba odrasle osobe za ovim vitaminom. Od minerala ima dosta kalijuma, zatim kalcijuma, magnezijuma, fosfora, sumpora i gvožđa. Dijetnih vlakana ima veoma malo.

Sto grama kajsija ima energetsku vrijednost od 44 kcal, što je više u odnosu na dunju, malinu, lubenicu i dinju, ali dosta manje od jabuke, kruške, mušmule i banane. Osušena kajsija, kao i breskva, ima mnogo veću energetsku vrijednost, a ima i povećane vrijednosti minerala i vitamina. Međutim, dok zdravi ljudi mogu da je jedu u svakom obliku, kao suva zabranjuje se dijabetičarima i osobama s povišenim vrijednostima holesterola.

Ljekovito djelovanje
Svježe ili konzervisane kajsije mogu biti izvrstan početak dana, a u kombinaciji s drugim svježim voćem poslužiće za odličnu voćnu salatu. S obzirom na to da ne sadrže previše soka i zadržavaju strukturu, izvrsne su kuvane i pečene.

Zbog velikog sadržaja kalijuma i niskog sadržaja natrijuma, kao i uticaja na sniženje lošeg holesterola, kajsija djeluje blagotvorno kod osoba sa bolesnim srcem i povišenim krvnim pritiskom.

Zahvalna je i za odbranu organizma od infekcije, jačanje zuba i kostiju, poboljšanje vida i obnovu tkiva. Uzeta prije obroka dobro utiče na varenje, a zbog sadržaja gvožđa treba da se nađe na jelovniku malokrvnih.

Kajsije su i dobar izvor biljnih vlakana, koja povoljno utiču na digestivni trakt, pa su dobra prevencija protiv konstipacije ili pojave bolesti kao što je divertikoloza. Zahvaljujući celulozi i pektinima služi kao blagi laksativ, a blago alkalnom reakcijom povoljno utiče na varenje ukoliko se jede prije svakog obroka. Sadrže i značajan nivo gvožđa, čiji manjak dovodi do anemije, blijede kože i tanke i uništene kose.

Bogatstvo proteina
Svjež sok od kajsija je korišćen kod groznice, kožnih bolesti i opekotina. Za te bolesti danas postoje efikasni i dostupni lijekovi, ali zbog istanjenog ozonskog omotača uticaj kajsije na zaštitu kože od dejstva sunca i starenja je izuzetno aktuelan. Kajsija i sok od nje, ne samo da su ukusni i osvježavajući, već i ubrzavaju izbacivanje toksičnih materija iz organizma.

Mada se jezgra od koštice kajsije preporučuju, kao i od badema, treba biti oprezan i uzimati male količine zbog prisustva cijanovodonične kiseline.

Koštica kajsije bogata je proteinima i esencijalnim masnim kiselinama, pa se vrlo uspješno koristi u kozmetičkoj industriji kod izrade proizvoda za osjetljivu, suvu i naboranu kožu.

Ovo ulje lijepo se upija u kožu i ne ostavlja masne tragove, a pri tome vlaži i revitalizuje kožu. Ulje kajsije koristi se i za masaže i u aromaterapiji jer hrani kožu, a njen miris ima opuštajuće djelovanje.

Recepti

Maska za lice
Kajsiju dobro izgniječiti viljuškom, a zatim nanijeti na lice. Ako izgniječenu kajsiju procijedite, dobićete sok, kojim u nekoliko navrata pokvasite lice i ostavite da se osuši. Maska od kajsije odmara kožu jer ne steže suviše pore i daje joj baršunast sjaj.

Protiv bora
Ulje sjemena kajsije mazati na lice ujutro i naveče.

Marmelada od kajsija
Tri kilograma kajsija oprati, očistiti od koštica i staviti u blender da se dobro izmiksa. Sipati u šerpu, dodati dva kilograma šećera i staviti na šporet da se kuva na umjerenoj temperaturi oko dva do tri sata. Sipati u tegle dok je marmelada još vruća i staviti u toplu rernu na 100 stepeni Celzijusovih oko pola sata da se uhvati pokorica na vrhu. Zatim isključiti rernu i ostaviti do sutradan da se ohladi u njoj.

Kompot
Pola kilograma kajsija oljuštiti i izvaditi im koštice. Prepolovite i stavite da se kuvaju u poklopljenom loncu sa 170 grama šećera i 125 mililitara vode. Dodajte malo kardamona i cimeta, 10 grama limuntosa, uz povremeno miješanje. Vrijeme kuvanja je oko osam minuta. Skinite sa šporeta. Kesicu konzervansa pomiješajte sa dvije kašike vode i dvije kašike likera od kajsije i dodajte u skuvane kajsije. Dobro promiješajte i nalijte u tegle dok je vrelo.

Preuzeto sa nezavisne.com

Podijeli na: