Sok od krompira melem za želudac

Blagotvorna svojstva sirovog krompira odavno su poznata narodnoj medicini, ali uprkos tome vlada mišljenje da se on ne smije konzumirati sirov.

Zapravo, riječ je o zabludi, jer u sirovom obliku krompir je vrlo zdrava i višestruko korisna namirnica.

Takođe, kad smo već kod zabluda, važi i ona da je prije upotrebe neophodno oguliti krompir, jer je njegova ljuska otrovna.

Zapravo, ljuska zdravog, organski uzgajanog krompira ne sadrži nikakve supstance koje bi bile štetne po zdravlje.

Ono što jeste opasno jeste nezreo krompir zelene ili mjestimično zelene kore, kao i onaj koji je proklijao.

Opasnost se krije u solaninu – toksinu koji nastaje u klicama i zelenim dijelovima krompira. Ali, njega se možete lako riješiti tako da prije upotrebe uklonite dijelove ljuske s klicama i poz

Krompirom protiv teških bolesti

Krompirov sok je odlično prirodno sredstvo za liječenje gastritisa, jedne od najraširenijih bolesti današnjice. Treba uzimati po jednu kašiku soka razrijeđenog sa malo vode, pola sata prije obroka.

U terapiji čira želuca i dvanaestopalačnog crijeva savjetuje se svakodnevno konzumiranje pola decilitra krompirovog soka na prazan stomak i po pola decilitra pola sata prije ručka i večere.

Sok od krompira ima blagotvoran uticaj na snižavanje nivoa šećera u krvi, kao i u liječenju bolesti pluća i organa za disanje, čak i kod teških oboljenja kao što je emfizem.

Budistički svještenici trvde da svakodnevno ispijanje dva decilitra soka od krompira može doprineti izliječenju od kancera i drugih teških bolesti. Učinkovitost ove supstance u suzbijanju raka postepeno se dokazuje i u naučnim istraživanjima.

U Japanu su naučnici uspjeli da iz sirovog krompira izdvoje materiju koja se pokazala kao dobra za suzbijanje rasta tumorskih ćelija kod laboratorijskih miševa. Krompirov sok primjenjuje se i kao dio poznate Brojsove terapije protiv raka.

U posljednje vrijeme, krompir sve više dobija na važnosti kao bitno sredstvo u borbi protiv bolesti jetre i bubrega, ali i kod srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, lumbaga, reume…

Konzumiranje soka od sirovog krompira odlično je sredstvo za jačanje imuniteta, a pomaže i pri uklanjaju učestalih glavobolja i menstrualnih bolova.

Takođe, ako se osjećate slabo ili iscrpljeno, popijte ujutru i uveče sok napravljen od jednog srednjeg krompira, jedne mrkve i jabuke – u roku od dvije sedmice bićete u formi.

Ljuska krompira prirodno je sredstvo za detoksikaciju organizma i izvor mnogih nutrijenata (namirnica potrebnih organizmu za život i rast). Ako konzumirate krompir sa ljuskom, posebno sirov, unijećete u organizam niz vrijednih sastojaka, poput ugljenih hidrata, bjelančevina, vitamina C i B6, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka.

Važno je imati na umu da se vitamin C gubi kuvanjem, što je prevelika šteta jer u sirovom krompiru srednje veličine (otprilike 150g) ima čak 27mg vitamina C, što čini 45 odsto preporučenog dnevnog unosa.

Krompir je veoma djelotvoran u njezi problematične kože – osigurava čist i blistav ten, bez akni i mitisera.

Odličan je čistač problematične kože, zahvaljujući antiseptičnim svojstvima, budući da ima mnogo vitamina C i skroba, pa hrani kožu i usporava njeno starenje.

Ako se krompir izrenda i u obliku maske nanese na lice, očistiće i zategnuti kožu, gladeći sitne bore. Takođe, pomaže u borbi protiv celulita – dovoljno je kriškama sirovog krompira redovno masirati kritična mjesta.

Priprema soka

Veoma je jednostavno napraviti sok od krompira. Najprije dobro operite krompir i sa njega uklonite klice i zelene dijelove kore. Potom ga izrendajte, stavite u lanenu krpu i iscijedite sok (možete ga iscijediti i u sokovniku). Sok uvjek piti svježe napravljen, a radi poboljšanja ukusa možete ga pomiješati sa voćem i povrćem po izboru.

Preuzeto sa novi.ba

Podijeli na: