Dijeta “tri godišnja doba”: kako do vitkog tijela ovog proljeća?

U proljeće jedi jagode, trešnje i borovnice, a izbjegavaj mliječne proizvode koje možeš zamijeniti sojinim ilirižinim mlijekom. Izbaci sol iz hrane jer taj začin pojačava proljetnu vlagu. Donosimo ti odlomak iz knjige ”Dijeta tri godišnja doba”, autora Johna Douillarda koja daje upute za odabir hrane prema godišnjem dobu i tjelesnom tipu.

Dijeta tri godišnja doba – prehrana u skladu s tjelesnim tipom i prirodnim ritmovima za savršeno zdravlje, autora Johna Douillarda u izdanju ”Dvostruke Duge” pomoći će ti ponovno uspostaviti ravnotežu u svakodnevnom životu. Slijedeći njezine jednostavne upute za potrošnju hrane primjerene godišnjem dobu, prilagođavajući prehranu svojemu tjelesnom tipu, hraneći se u odgovarajuće doba dana i vježbajući bez izazivanja reakcije preživljavanja, izgubit ćeš suvišne kilograme i stvoriti energiju i moć u svojemu životu.

Izvedena iz pet tisuća godina starog, tradicionalnog sustava liječenja dijeta ”Tri godišnja doba” čini ono što ni jedna druga dijeta ne čini: usklađuje se s prirodnom reakcijom tijela na promjenu godišnjih doba, hraneći ga onime za čime žudi i što može najbolje iskoristiti. Pročitaj odlomak iz knjige.

Prehrana proljetne protuteže
Pam je gotovo godinu dana slijedila moju Dijetu tri godišnja doba te je postupno i skladno mijenjala svoje stare prehrambene navike. Umjesto da se strogo drži popisa preporučene hrane, slijedila je svoju žudnju za odgovarajućom hranom. Njezin dugotrajan problem zatvora riješio se prirodno, bez laksativa ili klistira.

Zbog toga se stabilizirala njezina razina energije, kao i njezino raspoloženje koje je često naginjalo depresiji. A tada me je sredinom ožujka posjetila i požalila se na gubitak apetita. Pitao sam ju je li žudjela za nečim, na što je nekoliko trenutaka razmišljala, a tada joj se lice ozarilo kad je shvatila. ”Jesam,” rekla je, ”silno žudim za salatama!” Zadovoljno sam se nasmiješio i rekao da je to dobro.

Provjerivši ostale simptome, ustanovio sam da se nije udebljala te da su njezino raspoloženje i razina energije stabilni. Žalila se samo na nedostatak apetita. Rekao sam joj da to nipošto nije problem jer je posve prirodno da apetit u to vrijeme oslabi.

Tijelo je nakon duge zime isušeno i stvorilo je suvišnu sluz, potencijalni uzrok prehlada. Nakon što smo zimsku suhoću nastojali uravnotežiti teškom, masnom hranom bogatom bjelančevinama, vrijeme je da ciklus ponovno započne.

Početak ciklusa
Proljeće je za prirodu nova godina, vrijeme za donošenje odluka o sagorijevanju masnoga tkiva, jer tijelo masnoću ne prima iz drugih izvora. Sjeti se ptica: u proljeće grade gnijezda i pripremaju se za mladunce koji će uskoro stići. Mladi ptići moraju odrasti u samo četiri ljetna mjeseca, kako bi na početku zime bili dovoljno jaki za let na jug i ponovno započinjanje ciklusa.

Porastom temperature priroda stvara vodu i blato kako bi pomogla klijanju sjemenki i pripremi za sezonu rasta. Jedini problem sve te vlage i blata jest u tome što mogu postati pretjerani ako nastaviš jesti tešku zimsku hranu, osobito ako si proljetni tip. Ako zimsku suhoću uravnotežimo vlažnom, slatkom hranom, u proljeće je situacija suprotna, a protutežu za vlagu priroda nudi u obliku hladnog povrća i gorke, trpke hrane poput graška te zelenog lisnatog i korjenastog povrća koje čisti i detoksicira tijelo.

Pravo vrijeme za detoksikaciju
Prije no što su se pojavili hladnjaci, jeli smo korijenje ehinaceje, maslačka, zlatnog tuljana, čička i mahonije. Danas ih smatramo lijekovima, ali možemo jesti hranu sličnog okusa: gorku, trpku i ljutu. Proljetna vlaga, koja je omekšala tlo i otvorila ga kako bi sjemenke mogle klijati, a biljke rasti, omekšava i otvara tkiva našega tijela. To je savršeno vrijeme za detoksikaciju i čišćenje, razlog zbog kojega mistici i američki Indijanci tradicionalno započinju proljetni post i zbog kojega je korizmeni post dio kršćanske tradicije. Kao dječak iz katoličke obitelji sa sjeveroistoka Amerike, u vrijeme korizme ”odricao” sam se slatkiša ili nečega što sam volio. To se objašnjavalo kao ugađanje Bogu, ali vjerujem da ta tradicija proizlazi iz stare, sezonski utemeljene prakse proljetnog čišćenja tijela (što je Božanskome nedvojbeno ugodno).

Uz gorku, trpku i ljutu hranu možemo trošiti i klorofil, pigment koji biljkama daje zelenu boju, kao snažno sredstvo za unutarnje čišćenje u obliku tableta ili tekućine. Svakoga jutra prije jela otopi žličicu tekućine u čaši vode – taj napitak ujedno odlično osvježava dah. Sok mladih vlati pšenice, svježe istisnut iz vlati pšenice, također je koristan dodatak koji ćeš pronaći u mnogim prodavaonicama zdrave hrane i u lokalima u kojima se poslužuju prirodni sokovi. Budući da se godišnja doba ne mijenjaju preko noći, pa zimski snijeg sutra ne može zamijeniti proljetno cvjetanje, ni tvoja se prehrana ne mora naglo mijenjati. Promjene, koje ću opisati u nastavku, možeš uvesti polako i ugodno. U proljeće smanji unos ulja, crvenog mesa, orašastih plodova i zaslađivača; jedi više gorke i trpke hrane koju si tijekom zime izbjegavala.

Ukratko:

  • Prednost daj laganoj, suhoj i toploj hrani. Smanji unos teške, masne i hladne hrane.
  • Prednost daj ljutoj, gorkoj i trpkoj hrani. Smanji unos slatke, slane i kisele hrane.

Donosimo nekoliko savjeta za proljeće:

Mliječni proizvodi
U proljeće je najbolje potpuno izbjegavati mliječne proizvode te ih zamijeniti sojinim ili rižinim mlijekom. Ako moraš piti kravlje mlijeko, najbolje je nehomogenizirano. Nastoj prokuhati mlijeko kako bi bilo probavljivije i pij toplo. Mlijeko ne pij uz obrok, kao ni uz kiselu ili slanu hranu. Punomasnom mlijeku možeš dodati prstohvat ili dva kurkume ili đumbira u prahu kako bi se ublažilo stvaranje sluzi.

Voće
Premda priroda u proljeće nudi malo svježeg voća, možeš jesti trešnje, borovnice, jagode i drugo bobičasto voće te suho voće poput grožđica, šljiva i duda. Smanji unos teškog ili kiselog voća kao što su naranče, banane, ananas, smokve, datulje, avokado, kokos i dinje jer to voće povećava težinu i svojstvo vlažnosti koje je u proljeće veoma naglašeno. Ukratko, smanji unos svega što si jela zimi. Bolje je lagano voće poput jabuka i krušaka.

Zaslađivači
Izbjegavaj sve zaslađivače osim sirovog meda. Smanji unos hrane koja sadrži šećer jer takva hrana pojačava značajke proljeća.

Mahunarke
Sve su prihvatljive; tofu jedi umjereno.

Orašasti plodovi
Smanji unos svih orašastih plodova.

Žitarice
Prednost daj ječmu, heljdi, kukuruzu, raži i prosu. Ne jedi previše pšenice ili riže, koje pojačavaju značajke proljeća.

Začini
Svi su prihvatljivi osim soli, koja pojačava proljetnu vlagu.

Povrće
Jedi gorko zeleno povrće: radič, rikolu, endiviju (popularna proljetna salata u francuskim i talijanskim restoranima), listove maslačka, kupusnjače poput brokule i kelja pupčara, zelene čili papričice, češnjak, luk. Smanji unos rajčica, krastavaca, slatkog krumpira i tikvica, povrća koje povećava proljetnu vlažnost.

Meso i riba (za nevegetarijance)
Bijelo meso piletine i puretine je prihvatljivo. Prihvatljive su umjerene količine slatkovodne ribe te lagane morske ribe (list, iverak, kalifornijska pastrva). Smanji unos ribe iz dubokih voda kao što su tuna, velika ploča, sabljarka, morski pas i lampuga, kao i konzumaciju školjki i rakova, jastoga, svinjetine i crvenog mesa. Jaja su prihvatljiva u umjerenim količinama, ali ne pržena, zbog suvišnog ulja i maslaca. Jaja pokušaj jesti poširana ili tvrdo kuhana.

Ulja
Smanji potrošnju ulja. Tijekom zime si se opskrbila esencijalnim masnim kiselinama, a proljetne ćeš potrebe zadovoljavati žitaricama i nekim povrćem. Koristi uglavnom kukuruzno, šafranikino, suncokretovo i sojino ulje te malo gheeja (pročišćenog maslaca).

Preuzeto sa: zdravakrava.24sata.hr

Podijeli na: