Priprema, doziranje, nuspojave – ČAJ OD PRESLICE

Preslica (Equisetum arvense) je višegodišnja tamno zelena biljka koja raste u vlažnom području. Kod nas je preslica poznatija pod nazivima rastvić, konjski rep, cinkrot, voščenka. Preslica je od davnina poznata u medicini zbog raznih dobrih svojstava koja utječu na organizam.

No preslica se nije koristila samo kao prirodni lijek, već i kao sredstvo za pranje posuđa, poliranje i pjeskarenje. Preslica je specifična i po tome što sadrži veliki postotak silicijskih kristala. Također, preslica obiluje kalijem, aluminijem, manganom i raznim flavonoidima.

Premda je preslica ljekovita i korisna, prilikom branja je potrebno biti na oprezu. Neke vrste preslice su otrovne, primjerice močvarna preslica. U svojim izdancima otrovna preslica nosi male smeđe klasiće. Konzumiranje preslice trebaju izbjegavati osobe s bubrežnim kamencima i s kongestivnim zatajenjem srca, te oni koji uzimaju ACE inhibitore za visoki krvni tlak. Trudnice i dojilje također trebaju izbjegavati konzumaciju preslice.

U liječenju bolesti i tegoba koristi se nadzemni dio biljke.

Čak od preslice – zdravstvene prednosti

Zdravstvene prednosti čaja od preslice su brojne, preslica:

  • stimulira rad bubrega (time pomaže u izbacivanju štetnih tvari iz organizma),
  • pomaže kod čireva i rana u ustima (čaj je potrebno grgljati, a ne piti),
  • pomaže kod poremećaja u probavnom sustavu,
  • stimulira protok krvi,
  • može djelovati opuštajuće (koristila se kao sedativ),
  • zbog flavonoida djeluje protuupalno,
  • poljska preslica za kosu se može koristiti u obliku regeneratora,
  • pomaže oboljelima od osteoartritisa, osteoporoze te disfunkcije vezivnog tkiva,
  • pomaže u snižavanju kolesterola u krvi,
  • aktivno sudjeluje u podizanju imuniteta i sprječavanju sezonskih bolesti.

Osim toga, mlade stabljike preslice se mogu koristiti i u kulinarstvu (poput šparoga). No prije upotrebe je potrebno odstraniti gorke i neukusne klipiće. Više o djelovanju poljske preslice doznajte u našem članku —> Poljska preslica – kako napraviti čaj, ljekovitost i nuspojave

Jeste li znali da na neki način postoji čaj od preslice za biljke? Od preslice se može pripraviti i prirodni fungicid.

Čaj od preslice – priprema

Čaj od preslice se priprema tako da 2-3 grama biljke prelijete kipućom vodom, nakon toga kuhate još 5 minuta, te sljedećih 10-15 minuta ostavite da odstoji. Nakon toga je otopinu potrebno procijediti. Čaj se prije tijekom cijelog dana između glavnih obroka.

Čaj od preslice je najbolje piti nezaslađen i bez drugih dodataka. Također, ne preporučuje se piti više od 3 šalice čaja dnevno.

Čaj od preslice nemojte konzumirati na prazan želudac.

Čaj od preslice – mršavljenje

Čaj od preslice se preporučuje koristiti tijekom prakticiranja dijete ili nekog drugog programa mršavljenja. Preslica svojim diuretskim učinkom može potaknuti izlučivanje viška vode iz organizma, a osim toga može potaknuti metabolizam.

Istraživanja su pokazala da čaj od preslice pomaže u izlučivanju čak 30% više vode iz organizma putem mokrenja. Bitno je napomenuti da čaj neće pomoći u topljenju masnih naslaga, no pomoći će u izbacivanju viška vode iz organizma. Pozitivni efekt čaja od preslice neće biti vidljiv bez vježbe i pravilne prehrane.

Čaj od preslice – doziranje i nuspojave

Čaj od preslice zbog snažnog diuretičkog djelovanja nije dobro koristiti prilikom akutne upale mjehura i bubrega. Uz konzumaciju preslice u bilo kojem obliku, dobro je piti mnogo tekućine kako ne biste dehidrirali. Prekomjerni unos čaja od preslice može smanjiti količinu vitamina B u organizmu.

Osobe koje se liječe od alkoholizma, osobe koje imaju bolesti srca ili bubrega, dijabetičari i trudnice trebaju se prije konzumacije čaja od preslice posavjetovati s liječnikom.

Nuspojave korištenja preslice su rijetkost, no to ne znači da trebate zanemariti preporuke o dnevnom unosu i osjetljivim skupinama.

Preuzeto sa krenizdravo.rtl.hr

Podijeli na: