Prirodni lijek za jetru, čaj od gujine trave

Gujina trava ili sikavica je krupna, snažna impozantna dvogodišnja zeljasta biljka, visoka do 150 cm, koja liči na šaren bujan čkalj. Listovi su tigrasto prošarani bijelim prugama. Cvjetovi i listovi su bodljikavi. Cvasti su krupne i crvene.

Stanište: Cvjeta celog leta, u drugoj godini. Raste kraj puteva i naselja u južnim krajevima i u Primorju.

Ljekoviti dio biljke: Upotrebljava se zreo plod, ređe list (Silybi fructus et folium). Glavni ljekoviti sastojci su tiramin i histamin. U plodu ima 0,1% etarskog ulja, malo tanina, flavonoida, masnog ulja, bjelančevine, raznih šećera i drugih ugljenih hidrata i smole. Zahvaljujući prisustvu tiramina, plod badelja povećava krvni pritisak. Daje se protiv astme, senske groznice, glavobolje i koprivnjače. Upotrebljava se i kao gorko sredstvo za jačanje, posebno posle teških operacija i bolesti.

Ljekovito delovanje: Silimarin djeluje protiv brojnih otrova jetre (kao antagonist). Mjenja spoljnu građu jetrenih (hepatocita), tako da u nju više ne prodiru otrovi. Aktivira enzime koji u jetri razgrađuju strane materije, podstiče obnovu ćelija nakon oštećenja, djelimično utiče i na modulaciju imuniteta. Povoljno utiče na oštećenja jetre npr. masne jetre, ciroze jetre. U narodu se upotrebljava za ublažavanje napada žuči, protiv šećerne bolesti, zatvora, za lečenje hemoroida i dr.

Pripremaju se čajevi protiv niskog pritiska, za jačanje, bolji apetit, protiv morske bolesti, smetnje u žuči (kamen, bolovi) i protiv šećerne bolesti.

Priprema čaja: 1 kašičica sikavice se prelije s 2 dcl vrele vode, ostavi da ostoji 10 do 20 minuta, procijedi i nezaslađeno pije pre jela, 2 do 3 puta dnevno, polako u gutljajima.

Preuzeto sa zena.blic.rs

Podijeli na: