Kako se riješiti dijareje na prirodan način

Proljev je simptom bolesti, a najčešće ga uzrokuju virusi, bakterije, paraziti i pokvarena hrana. Često je bezopasan i nestaje sam od sebe nakon nekoliko dana.

Djeci i starijim ili bolesnim osobama proljev može, kroz veliko gubljenje tekućine i soli iz organizma, nanijeti teške smetnje u organizmu.

Proljev koji je posljedica infekcije može biti praćen povraćanjem, gasovima, nadimanjem, grčevima u želucu i blagom temperaturom. Međutim, on može biti i posljedica preosjeljivosti na neku hranu ili na pojedine lijekove kao što su antibiotici.

Međutim, ako se proljev stalno vraća, to može ukazivati i da se radi o nekom hroničnom problemu. Proljev se dijagnosticira ukoliko je stolica česta, vodena ili rijetka. Ukoliko traje duže, radi se o hroničnom proljevu.

Uzroci proljeva

Osim spomenutih, postoji još niz uzročnika proljeva, a među njima se nalaze stresne situacije i nervoza, problem probave, alergije ili loše podnošenje namirnica poput laktoze i šećera. Proljev možete dobiti i od određenih lijekova.

Liječnika posjetite ukoliko:

  • Proljev traje više od pet dana;
  • Ako je stolica krvava ili jako tamna;
  • Kod pojave visoke temperature; Kod nesvjestice, slabosti i umora;
  • Kod dehidracije
  • Kod jakog proljeva nakon putovanja.

Kako zaustaviti proljev

Prvenstveno je bitno piti dovoljno tekućine kako biste izbjegli dehidraciju, izbjegavajte mliječne proizvode jer se oni teško probavljaju. Izbjegavajte masnu i slatku hranu, umjesto toga jedite dvopek, banane i rižu i slane štapiće.

Najvažnije je nadoknaditi tekućinu i soli koji su izgubljeni proljevom.

U najčešćem slučaju proljev prođe sam od sebe nakon nekoliko dana, a ako se to ne dogodi reagirajte brzo i posjetite liječnika.

Koji su prirodni lijekovi

Jedna od najvećih opasnosti kad imate dijareju, jeste u stvari dehidracija (posebno ako je dijareja praćena i povraćanjem) zbog toga je veoma važno piti dovoljno tečnosti tj. vode ili čajeva.

Čaj od kamilice, đumbira, majčine dušice i nane djeluju umirujuće, pa pomažu u liječenju.

Potrebno je nadoknaditi šećer i so izgubljene proljevom. Od pomoći može biti napitak napravljen od soka dvije naranče, pola kašičice soli, dvije kašičice meda i jednog litra vode. Ovaj napitak je potrebno piti na svakih pola sata (po jednu čašu) dok se simptomi ne ublaže.

Može pomoći i konzumiranje nekog keksa, supe ili pak krompira (kuhanog ili krompir pire).

Za suzbijanje proljeva veoma je korisno piti vodu u kojoj je prethodno kuhana riža, naravno bez dodatka masti. To se u narodnoj medicini popularno zove „rižina sluz”.

Crna čokolada je odvajkada poznat prirodni lijek protiv proliva. Ona zaista ima to svojstvo da „steže stolicu”. Sa njom nema potrebe pretjerivati, često je dovoljno pojesti 2-3 kockice.

Rendana jabuka je također korisna u ovakvim situacijama jer je bogata pektinom (neka vrsta biljnog želatina), a najbolji izbor je kisela jabuka. Rendana jabuka prije konzumacije treba da odstoji (oko dva sata). Jeste da će za to vrijeme dobiti tamnu boju i neće lijepo izgledati ali baš takva djeluje protiv proljeva.

Borovnica isto tako može zaustaviti akutni proljev.

Što se tiče herbalne medicine za liječenje proljeva najpopularniji su čaj od lista kupine, čaj od lista dunje i čaj od šipka.

Preuzeto sa avaz.ba

Podijeli na: