Lijek za tjeskobu – PASIFLORA

Pasiflora (marakuja) potječe iz Brazila i Perua. Kršćani vjeruju kako njen cvijet predstavlja sveti cvijet Isusovih muka na križu.

Tjeskoba je veliki javno-zdravstveni problem jer se njeno značenje često omalovažava kao mala iritacija, a ne česti poremećaj. Dugoročno, ona može dovesti do srčanog ili moždanog udara, a kratkoročno sa sobom povlači glavobolje, krutost mišića, nekontrolirano drhtanje i znojenje.

Američki je tim zaklade Global Neuroscience Initiative, humanitarne zaklade za mentalno zdravlje, pregledao 24 istraživanja o mnogim biljnim dodacima koji se koriste za smanjivanje stresa. Gospina trava, omiljena biljka onih koji prednost daju prirodnoj medicini, nije se našla na vrhu njihovog popisa, nego pasiflora, uz kavu kavu i lisin i arfinin, tvari koje tvore proteine.

“S povećanjem troškova lijekova na recept i njihovih neželjenih nuspojava, pacijenti istražuju biljne i druge prirodne tretmane za suzbijanje psiholoških uvjeta. Na temelju ovog sistematskog pregleda, postoje jaki dokazi za korištenje biljnih dodataka koji sadrže ekstrakt pasiflore ili kombinacije kave kave, lisina i arginina”, tvrdi Shaheen Lakhan, jedan od istraživača.

Pasiflora se pokazala kao rješenje za najčešće tegobe suvremenog hektičnog života, poput nervoze, nemira, nesanice, no i anksioznosti ili ovisnosti o cigaretama. Također, francuski liječnici su u prošlom stoljeću koristili pasifloru kao pomoć u liječenju postraumatskog stresnog poremećaja.

Svježi, ali i sušeni listovi pasiflore mogu se koristiti za pripravljanje čaja kojim se tretira nesanica i epilepsija, a jednako je cijenjen zbog svojih analgetičkih sposobnosti. Mnoge sorte ove biljke sadrže beta karbokin harmala alkaloide, koji su inhibitori manoamin oksidaze s antidepresivnim svojstvima.

Za smirenje popijte jednu šalicu čaja od pasiflore prije spavanja, no ako su vaši simptomi izraženiji, pijte tri do četiri šalice tijekom cijelog dana.

Preuzeto sa večernji.hr

Podijeli na: