Oprez: Šljokice i konzervansi iz šminke potiču brojne alergije!

Crvenilo i peckanje mogu izazvati konzervansi, parfemi i hlapiva ulja, pa je važno čitati deklaracije. Kod jako osjetljive kože, ponekad je najbolje prednost dati prirodnoj kozmetici.

Ljudi s osjetljivom kožom koji se susreću s crvenilom, zatezanjem i neugodnim peckanjem često se pribojavaju da će im svaki novi make up proizvod donijeti nove probleme.

– Kad pomislite da ste alergični na pojedini pripravak, njegovu primjenu treba odmah prekinuti te se obratiti liječniku (dermatologu, alergologu) kako biste to provjerili kroz alergološka testiranja – savjetuje dermatolog, dr. Damir Homolak.

Objašnjava da su alergeni koji takve probleme izazivaju brojni: kalafonij, formaldehid, smjesa parabena i mirisa, parafenilendiamin, tiomerozal, lanolin-alkohol, peruvijanski balzam…

Najčešće su to konzervansi i smjese mirisa. U maskarama i sjenilima alergijske su reakcije često uzrokovane i sastojcima kao što su glitteri, šljokice u prašku, hlapiva ulja i parfemi, različiti antioksidansi, pigmenti, tvari za spajanje, a često i nikal sulfat te željezni oksid.

– Nikal-sulfat se može naći u uvijačima trepavica, maskarama, sjenilima, olovkama za oči, tekućini za leće… Boje za kosu sadrže ursol, a lakovi za nokte i umjetni nokti metakrilate i cijanoakrilate koji mogu biti, također potencijalno štetni (alergeni). No osim ovog alergijskog učinka, sastojci u kozmetici mogu imati i druge neželjene nuspojave koje nisu nužno povezane s alergijom na pojedini sastojak – upozorava dr. Homolak. Osim alergijskih kontaktnih dermatitisa, kozmetički pripravci ponekad uzrokuju iritacijske, nealergijske kontaktne dermatitise, kaže dermatolog.

– Najčešće ih izazivaju učvršćivači kose, sredstva za depilaciju i čišćenje kože te različiti emoliensi. Kozmetika može izazvati i promjene na koži slične aknama. Može se pojaviti i osjećaj pečenja, bodenja ili svrbeža bez vidljive manifestacije na koži – najčešće kod primjene propilen glikola, benzojeve kiseline i etanola koji se nalaze u formuli.

Stoga je potrebno uvijek pročitati pažljivo deklaraciju o proizvodu, na kojoj bi trebali biti istaknuti sastav i specifična upozorenja – kaže dermatolog Homolak. Dodaje da nema proizvoda koji ne bi mogao nekom nauditi te da često nešto što jednom šteti drugom pomaže.

Preuzeto sa: 24sata.hr

Podijeli na: